Jaki wybrać laser do usuwania tatuażu? Jak działa laser neodymowo yagowy nanosekundowy i pikosekundowy?
Laserowe usuwanie tatuażu polega na zniszczeniu za pomocą wiązki światła barwnika znajdującego się pod skórą. W trakcie zabiegu laser rozbija go na malutkie cząsteczki – w organizmie tworzy się stan zapalny, który zmusza makrofagi (duże komórki układu odpornościowego) do całkowitego wchłonięcia barwnika. Energia emitowanego światła koncentruje się na zabarwionych miejscach – reszta skóry jest dla lasera “niewidoczna”. Najłatwiejszy do usunięcia jest czarny tusz – czerwienie, błękity czy zielenie mogą zająć nieco więcej czasu.
Do usuwania tatuaży wykorzystuje się różne rodzaje laserów Q-switched (lasery rubinowe Q-switch, lasery aleksandrytowe Q-switch, lasery Q-Switch neodymowo yagowe w technologii nanosekundowej oraz najnowsze pikosekundowe lasery Q-Switch) – różnią się one długością emitowanej fali, co ma kluczowe znaczenie w skuteczności usuwania konkretnych pigmentów obecnych w barwnikach.
Szukając lasera do usuwania tatuażu z technologią Q-Switch możemy wybrać między laserem nanosekundowym i pikosekundowym.
Laser nanosekundowy i pikosekundowy – różnice
Nanosekundowe lasery Q-switch do dziś uważane są za najpopularniejszy standard w usuwaniu tatuażu, natomiast lasery pikosekundowe uznawane są za najskuteczniejszą metodę usuwania tatuażu.W Polsce najbardziej popularne są lasery Q-Switch neodymowo-yagowe w technologii nanosekundowej, przewiduje się jednak wzrost zainteresowania najnowszymi pikosekundowymi laserami Q-Switch ze względu na to, że ultraszybka wiązka światła laserowego (10 razy szybsza niż w technologii nanosekundowej) pozwala na przeprowadzanie niemal bezbolesnych zabiegów, niezwykle szybkich, cechujących się dużą skutecznością i skracających do absolutnego minimum czas rekonwalescencji.
Podstawową różnicą między laserem pikosekundowym a nanosekundowym jest wspomniana wcześniej długość wiązki laserowej. W przypadku lasera pikosekundowego wysokiej jakości, długość wiązki liczona jest w pikosekundach (stąd jego nazwa). W standardowym laserze parametr ten oznacza się w nanosekundach. Laser pikosekundowy zatem charakteryzuje się większą mocą oraz większą wielkością “plamki” (powierzchnia, którą “za jednym razem” jest w stanie objąć laser) – dla porównania: w laserze nanosekundowym plamka nie przekracza 4 mm, natomiast w pikosekundowym osiąga nawet 1 cm. W praktyce oznacza to, że wybierając laser pikosekundowy jednocześnie zdecydujemy się na mniejszą liczbę “strzałów” lasera – może to mieć kluczowe znaczenie zwłaszcza przy komforcie usuwania tatuaży znajdujących się w newralgicznych miejscach (np. makijaż permanentny oczu).
W przypadku laserów pikosekundowych kontakt wiązki lasera ze skórą trwa znacznie krócej niż w przypadku lasera nanosekundowego. W związku z tym może to znacząco skrócić czas rekonwalescencji po zabiegu oraz tym samym obniżyć ryzyko wystąpienia potencjalnych skutków ubocznych (np. oparzeń, blizn czy utrzymującej się długo opuchlizny).
Przygotowanie do zabiegu
- nie wolno się opalać (zarówno na słońcu jak i na solarium) na co najmniej 3 tygodnie przed zabiegiem
- przed ani w dniu zabiegu nie wolno pić alkoholu, który niekorzystnie wpływa na przebieg terapii laserowej.
Oprócz laserowego usuwania tatuażu można zdecydować się również na chirurgiczne usunięcie tatuażu albo mechaniczny/ chemiczny peeling skóry – pierwszą metodę rekomenduje się raczej ofiarom wypadków (borykającym się z tatuażem pourazowym, np. cząstkami asfaltu pod skórą) lub osobom posiadającym bardzo stare tatuaże, których barwniki nie są wykrywane przez laser. Natomiast usuwanie tatuażu za pomocą peelingów skóry polega na mechanicznym lub chemicznym niszczeniu jej za pomocą szybko obracającego się diamentowego koła frakcyjnego (lub też szczotki drucianej) – to bardzo krwawy i inwazyjny zabieg – obecnie uważa się go za przestarzały. Zdecydowanie najbezpieczniejszą oraz najbardziej nowoczesną metodą usuwania tatuaży jest skorzystanie z laseroterapii.